Adıyaman Eczacı Odası - Adıyaman Nöbetçi Eczaneler

Ekim 02, 2019

2019 Yılı Cezaevi Sözleşmesi Gelecektir


2019 Yılı Cezaevi Sözleşmesi Gelecektir ve Yapılması gerekenler

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NA

T.C.Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Birliğimiz arasında yürütülen Protokol çalışmaları sonrasında “Adalet Bakanlığı Kapsamındaki Kişilerin Türk Eczacıları Birliği Üyesi Eczanelerden İlaç Teminine İlişkin Protokol” 15 Ekim 2019 tarihinde imzalanmıştır.

Birliğimiz özkaynakları ile hazırlanan, tutuklu ve hükümlülere düzenlenmiş reçetelerin kayıt işlemlerinin gerçekleştirildiği Türk Eczacıları Birliği Cezaevi Reçete Takip Sistemi (CETAS); 01.05.2019 tarihi itibariyle Manisa ili ve ilçelerinde bulunan tüm Ceza İnfaz Kurumlarında, 01.08.2019 tarihi itibariyle İzmir ili ve ilçelerinde bulunan tüm Ceza İnfaz Kurumlarında, 20.09.2019 tarihi itibariyle Van ve Kocaeli illeri ve ilçelerinde bulunan Kampüs Ceza İnfaz Kurumlarında pilot olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Birliğimiz ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan Protokol ile CETAS’a ilişkin düzenlemeler yapılmış ve hayata geçirilmiştir.  1 Kasım 2019 tarihi itibariyle pilot uygulama kapsamında bulunan bölgelerde reçete kayıt işlemleri yalnızca CETAS üzerinden yapılacaktır.

Bu bölgelere ilaveten Protokolün 3. maddesinde yer alan Kurum ve TEB arasında belirlenecek takvim ve yapılacak bilgilendirmeler çerçevesinde; CETAS kullanımına geçişi tamamlanan kurum taşra teşkilatlarında reçete karşılama işlemlerine yönelik olarak bu protokolün 3.A maddesinde belirtilen usul ve esaslar uygulanacaktır.” hükmüne istinaden 9 (dokuz) kampus ceza infaz kurumu için de 1 Kasım 2019 tarihinden itibaren reçete kayıt işlemleri yalnızca CETAS üzerinden yapılacaktır. CETAS kapsamında bulunmayan ceza infaz kurumları için mevcut düzenlemeler çerçevesinde Medula Sistemi kullanılmaya devam edilecektir.

Önümüzdeki dönem içinde, T.C.Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve Birliğimiz tarafından belirlenecek ve duyurulacak takvim doğrultusunda Türkiye’deki tüm ceza infaz kurumları tarafından Türk Eczacıları Birliği Cezaevi Reçete Takip Sistemi’nin (CETAS) kullanması sağlanacaktır.

Protokolün 7.15 inci maddesinin 2 inci fıkrasına istinaden, sözleşme yenileme işlemlerinin 29 Kasım 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar tamamlanması gerekmektedir.

Protokol metni ile, 1 Kasım 2019 tarihinden itibaren reçete girişleri için CETAS’ı kullanması yeterli olacak olan Ceza İnfaz Kurumlarına ilişkin liste ekte iletilmekte olup, bilgilerinizi ve üyelerinizin konu hakkında bilgilendirilmesini saygılarımla rica ederim.

01.11.2019 tarihi itibariyle yalnızca CETAS’ı kullanacak ceza infaz kurumları listesi için tıklayınız.

Protokol metni için tıklayınız.

Değişen maddelere ilişkin karşılaştırmalı tablo için tıklayınız.